TERAPIJA UDARNIM VALOM ( Swiss Dolorclast, extracorporeal shockwave therapy, ESWT) je neinvazivna terapijska metoda čiji se mehanizam djelovanja bazira se na akustičnim impulsima generiranim izvan tijela. Energija se prenosi i fokusira unutar tijela do dubine 4-7 cm. Mikrotraume koje izaziva udarni val dovode do smanjenja osjetljivosti receptora za bol te do povećanja lokalne cirkulacije ( neovaskularizacija) što ubrzava procese cijeljenja u tretiranom tetivnom, mišićnom ali i koštanom tkivu.
Tijekom terapije udarnim valom (shockwave therapy) zvučni val visokog intenziteta djeluje na tjelesna tkiva. Svojim djelovanjem donosi niz pozitivnih učinaka kao što je npr. poticanje neovaskularizacije, liječenje kroničnih upala, stimulacija kolagena i rastvaranje nakupina kalcija. Stimulacija ovih bioloških mehanizama stvara okružje pogodno za zacjeljivanje. Kako se ozlijeđeno područje vraća u normalnu funkciju, dolazi do obnavljanja funkcionalnosti i ublažavanja boli.
Udarni val je akustički val s iznimno visokom izlaznom energijom, poput onih koji se pojavljuju u atmosferi nakon nekog prirodnog eksplozivnog događaja, kao što je udar munje ili probijanje zvučnog zida. Udarni se val razlikuje od ultrazvuka po izrazito velikoj amplitudi tlaka. Nadalje, ultrazvuk obično sačinjavaju periodičke oscilacije, dok je kod udarnog vala riječ o jednom pulsu. U modernoj terapiji liječenja boli, energija akustičnih valova provodi se od izvorišne točke, koju predstavlja generator akustičkog vala (putem provodljivog gela) do područja tijela u kojima se osjeća bol. Vantjelesna terapija udarnim valom najčešće se primjenjuje u fizioterapiji, ortopediji i sportskoj medicini.
Dobrobiti terapije udarnim valom:
Primjena udarnog vala u fizikalnoj terapiji uglavnom je povezana s liječenjem kroničnih poremećaja mišića i tendona, cervikaklne boli, boli u leđima i tretiranju trigger točaka. U usporedbi s tradicionalnom ručnom i terapijom pomoću aparata, udarni val je iznimno učinkovit. Smanjuje broj terapijskih tretmana i dovodi do dugoročno boljih rezultata.
Uobičajene indikacije su:
Primjena udarnih valova u ortopediji usredotočuju se na liječenje kalcifikacija, bolnih egzostoza, raznih tendonitisa i usporeno zacjeljivanje lomova. SWT predstavlja alternativu u mnogim slučajevima kada se operativni zahvat čini neizbježnim.
Uobičajene dijagnoze su:
Udarni val vrlo se često primjenjuje u sportskoj medicini, zbog svojih zacjeljujućih i regenerativnih učinaka na meka tkiva. Tako se vrijeme oporavka nakon ozljeda može maksimalno smanjiti.
Uobičajene indikacije su: