Predavanje – Fizioterapija kod osoba s anginom pektoris
FIZIOTERAPIJA S ANGINOM PEKTORIS
Prema planu trajnog usavršavanja, dana 18.05.2017. u prostorijama biblioteke Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice, Dalibor Kontak – bacc. physioth. održao je predavanje na temu “Fizioterapija kod osoba s anginom pektoris” .
Angina pektoris je najčešći simptom bolesti koronarnih arterija. Karakteriziraju ju tzv. bol u prsima, neugoda, težina, pritisak, žarenje, stiskanje. Sve ove simptome uzrokuje koronarna bolest srca. Obično se osjeća u prsima, međutim neki pacijenti simptome osjećaju u ramenima, rukama, vratu, grlu, vilici ili leđima.
Najrizičnije skupine su muškarci stariji od 40 godina i žene starije od 50 godina. Iako kažu da žene od kardiovaskularnih bolesti štite njihovi hormoni, današnji način života (pušenje, stres…) čini ih podložnima toj vrsti bolesti u jednakoj mjeri kao i muškarce. Danas ljudi mogu oboljeti i u 20., 30. godini ako se slabo kreću, puno puše i ne paze na prehranu.
Terapijsko liječenje može biti veoma uspješno ako se odmah započne s njime. Najbolje bi bilo da je pacijent pod stalnom liječničkom i kardiološkom skrbi. Bolesnik bi uvijek uz sebe trebao imati linvalete nitroglicerina.
Kao prevencija mogu se prepisati:
– aspirin jer sprečava stvaranje krvnih ugrušaka (osim u slučaju kontraindikacija, preporučuje se svakodnevno uzimanje 75 do 250 mg aspirina),
– nitrati dugotrajnog djelovanja (djeluju na isti način kao nitroglicerin, ali im djelovanje nastupa sporije i traje duže),
– beta blokatori (osim u slučaju astme) koji usporavaju frekvenciju srca, ili
– vazodilatartori (blokatori kalcijskih kanala).
Kako bismo spriječili anginu pektoris trebali bi paziti na način života, baviti se sportom, zdravije i raznovrsnije jesti (smanjiti kalorije, šećer i masti, a više konzumirati voće i povrće). Treba se potruditi ukloniti sve faktore rizika; prestati pušiti, paziti na težinu, paziti na razinu šećera u krvi.