Termalni izvori na području današnjih Stubičkih Toplica prvi puta se spominju u djelu povjesničara N. Istvanffya „ Historium de rebus hungaricis libri XXXIV, izdanog u Kölnu 1622. godine. Prema povijesnim zapisima prva analiza termalne vode ( kvalitativna) izrađena je 1772. godine. Tada je u vodi nađen vapnenac, željezo i umjereno gorka sol. Nakon toga, 1776. godine, izgrađen je prvi termalni bazen na ovom prostoru te se ta godine smatra početkom korištenja termalnih izvora u lječilišne svrhe i kao početak trajne balneološke tradicije. Od tada do danas sve provedene analize termalne vode potvrdile su njen povoljan zdravstveni učinak za određene bolesti i stanja.
Najnovija analiza termalne vode koja se koristi u lječilišne svrhe u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju provedena je tijekom srpnja 2024. godine od strane Laboratorija za ispitivanje voda i balneoklimalogiju, Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Analiza je pokazala da je voda prema balneološkoj klasifikaciji: calcijeva – magnezijeva -hidrogenkarbonatna – sulfatna hiperterma. Voda ima jaka balneološka svojstva pa spada u indiferentne hiperterme odnosno akratoterme. Kao terapeutski faktor najvažnija je temperatura koja se očituje kroz termičko djelovanje te kemijski sastav vode koji djeluje kao kemijski efekt vode. Kemijski efekt vode ovisi o mineralnom sastavu te već i male količine iona mogu pojačati termički efekt. Temperatura vode na izvorištu varira od 45,0 ⁰ C do 65,0 ⁰ C.
Terapijska upotreba termalne vode pokazuje značajne prednosti u smanjenju boli i poboljšanju tjelesne funkcije i kvalitete života, posebno za liječenje mišićno koštanih poremećaja kao što su osteoartritis i reumatoidni artritis. Termalna voda koristi se u kombinaciji s drugim fizikalno-terapijskim postupcima, naglašavajući potencijal balneoterapije u poboljšanju ishoda liječenja.
Indikacije za liječenje su slijedeće:
- posljedice politraume
- stanja nakon operativnih i rekonstruktivnih zahvata
- ispadi funkcija lokomotornog sustava radi bolesti i oštećenja središnjeg i perifernog živčanog sustava
- degenerativne bolesti zglobova i kralježnice
- upalne reumatske bolesti i izvanzglobni reumatizam
Kontraindikacije kod primjene vode u balneoterapiji:
- maligne bolesti, zarazne bolesti, reumatske bolesti u akutnom stanju, akutne upalne bolesti, tuberkuloza, akutni tromboflebitis, dekompenzacija, hipertenzija, bolesti srca i krvnih žila, aneurizma srca i krvnih žila, bolesti krvnih žila središnjeg živčanog sustava, akutna psihoza, trudnoća, epilepsija, nestabilan dijabetes s ponavljajućom acidozom
Izvor: Balneokemijska analiza vode Stubičkih Toplice i mogućnost za medicinsku primjenu, Izvještaj broj: 170/24, Sveučilište u Zagrebu, Medicinski fakultet, Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Zavod za zdravstvenu ekologiju i medicinu rada i sporta, Laboratorij za ispitivanje voda i balneoklimatologiju, Zagreb, listopad 2024